Merhaba, Cephekirala.com web sitemize hoş geldiniz.

Haritada İlanlar

Henüz bir Times Meydanımız bulunmasa da Türkiye’nin büyük şehirlerinin birçok bölgesi Açıkhava Reklamcılığı açısından gittikçe zenginleşiyor. Otobüs duraklarından tutun da alışveriş merkezlerinin, metroların içinde, yürüdüğümüz yollarda yüzlerce reklamla karşılaşıyoruz. Reklamcılığın pazarlamanın belkemiğini oluşturduğu bu çağda tüketiciyi cezbetmenin belki de en doğrudan yolu, açıkhavaya kurulan reklam mecraları üzerinden bunu sağlamak. Peki ama reklamverenler harcadıkları paranın geri dönüşünü nasıl ölçecekler?

Tıpkı televizyon reytinglerinin ölçülmesi gibi bu reklam mecralarının da görünürlülüğünün ölçülmesi ihtiyacı, Açıkhava Reklam Yeri Pazarlama şirketleri olan Ströer, Clear Channel ve Wall ile bu sektör ile doğrudan ilgili dernekler olan ARED (Açıkhava Reklamcıları Derneği), RVD (Reklamverenler Derneği) ve RD (Reklamcılar Derneği) öncülüğünde uygulamaya konulmaya hazırlanıyor. Uygulamanın adı AÇİAK (Açıkhava İzleme Araştırmaları Kurulu).

Bu uygulamanın vücuda getirilmesi amacıyla kurucu üyelerce bir protokol (AÇİAK Protokolü) imzalandı. AÇİAK Protokolü’nün hazırlanması aşamasından başlayarak işin içinde olan ACTECON, AÇİAK’ın rekabet açısından herhangi bir endişe yaratmadan hayata geçmesini sağladı.  Rekabet Kurulu’nun TİAK, BİAK ve benzer oluşumlar konusundaki hassasiyetleri de düşünülerek yapılan bir menfi tespit başvurusu ile de kısa sürede sürecin rekabet izni alınmış oldu. Bir başka deyişle, AÇİAK’ın uygulanmasında rekabet açısından endişe yaratacak herhangi bir husus bulunmadığı kesinleşti.

Bütün Açıkhava Reklam sektörünün katılımını bekleyen AÇİAK’ın temel hedefi, 2 yıllık bir araştırma sürecinin sonunda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’daki reklam mecralarının hitap ettiği tüketici kategorisi, konumunun işlekliği gibi belirli değişkenlerin ölçülmesi ile görünürlülüğünün ortaya konulması. Böylece bu reyting bilgilerine sahip olacak olan reklam ajansları, reklamverenler, vb. seçimlerini daha bilinçli yapabilecek ve doğru tüketiciyi doğru yerde yakalayabilecek.