Merhaba, Cephekirala.com web sitemize hoş geldiniz.

Haritada İlanlar

Açıkhava Reklamcıları Vakfı’nın (ARVAK) üniversitelerin iletişim fakültesi öğrencilerine açıkhava mecrasını tanıtmak amacıyla düzenlediği "Açıkhava mecrasını daha iyi anlama, daha iyi kullanma kılavuzu" semineri 2 Nisan Salı günü Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF)'deydi. İBF Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen seminerde İBF Dekanı Prof. Dr. Nezih Orhon’un açılış konuşmasından sonra Ayhan Tezcan, Pınar Mutlu, Bahar Erdoğan ve Uğur Çakır açıkhava mecrasının avantajları, planlaması, reklam üniteleri türleri ve açıkhavanın geleceği konularında sunumlarıyla bilgiler verdi.

Açıkhava mecrasını tanıtmak ve daha iyi kullanılmasını sağlamak için birtakım çalışmalar yaptıklarını belirten Açıkhava Reklamcıları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tezcan, vakfın açıkhava reklamları pazarlayan şirketlerin bir araya gelmesiyle kurulduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Hangi mecrayı kullanırsanız kullanın, önemli olan çok temel bir şey var; doğru fikri bulmak. Doğru fikri bulduktan sonra, bunu hangi mecrada kullanacağınız tamamen yaratıcılığınıza kalmış. Yaratıcılık sadece bir fikri bulmak değil, aynı zamanda çok doğru mecralarda o fikri kullanmakla da doğru orantılı bir şey. Televizyonda, basında yaptığınız şeyi açık havada kullanamazsınız. Açıkhavanın bütün mecralardan farklı kendine özgü bir dili var. Reklamcılığın telaffuz edildiği ilk günden beri var olan ve gelişmelere ayak uyduran, sürekli kendisini yenileyen ve dinamik bir biçimde değişen bir mecra bu mecra. Ayrıca açıkhava reklamları direkt bir mecra olduğu için insanları tepkiye yani araştırmaya yöneltiyor. Bu da en önemli etkilerinden biridir zaten."

"Açıkhava en hızlı ulaşılan mecra"
Kitlelere televizyondan sonra en hızlı ulaşan mecranın açıkhava olduğunu belirten Ströer Kentvizyon Pazarlama Direktörü Pınar Mutlu, ortalama her 10 kişinin 7’sinin haftada 1 kez ya da daha sık dışarı çıktığını ve tüketicilerin her gün ortalama 10 kez açıkhava reklamıyla karşılaştığını söyledi. Mecranın zaplamadan 7/24 sadece reklam sunduğunu vurgulayan Mutlu "Yerel olarak tüketilen en önemli mecra açıkhavadır. Ayrıca, satın alma kararında da en etkili mecradır. Açıkhavaya özel olarak yaratılan kısa ve etkili mesajlar, vurucu güçlü görseller sayesinde kampanyalar akılda kalır, reklam mesajları hatırlanır. Güçlü ve büyümekte olan markaların ortak özelliği, açıkhavayı kullanmasıdır." dedi.

"Açıkhavanın gücünden optimum yararlanmak: Açıkhava Planlama"
Açıkhava reklamlarındaki medya planlamalarından bilgiler veren Kinetic Türkiye CEO’su Bahar Erdoğan, medya planlamanın önemine ve amaçlarına değinerek bir sunum yaptı. "Medya planlamasının amacı sistemli bir medya analizi ve planlaması çerçevesinde reklam mesajının istenen hedef kitleye mümkün olan en etkin bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Yani medya planlama; hedef tüketiciye doğru mesajın, doğru zamanda, doğru yerde, doğru komünikasyon ağırlıklarıyla, doğru maliyetlerle ulaştırılmasının sağlanmasıdır." diyen Erdoğan, medya planlama sürecinde izlenen mantığı anlattı.

Seminerlerin sonrasında Simple&Smart Advertising CEO’su ve Yaratıcı Yönetmeni Uğur Çakır, öğrencilerle açıkhava tasarımı konulu workshop çalışması yaptı. Çakır’dan aldıkları brief doğrultusunda açıkhava ilanlarını hazırlayan öğrenciler daha sonra çalışmalarını sergiledi ve çalışmaya katılan her öğrenciye sertifika verildi.

Kaynak: e-gazete.anadolu.edu.tr