Merhaba, Cephekirala.com web sitemize hoş geldiniz.

Haritada İlanlar

Dünyadaki ilk Sıfır Enerji Medya Duvarı olan ve Simone Giostra & Partners tarafından tasarlanan GreenPix, Pekin’deki Xicui Eğlence Kompleksi’nin dış cephesini çevreyle etkileşim halinde bir teknoloji duvarı haline getiriyor.

Dijital medya sanatının bir bina cephesi üzerinde nasıl uygulanabileceğinin en etkili örneklerinden biri olan yapı, Haziran ayında kapılarını ilk misafirlerine açacak. Organik bir sistem şeklinde işleyen yapısıyla GreenPix, güneş enerjisini gün boyu emerek, gece saatlerinde cephenin aydınlanmasını sağlıyor.

Fotovoltaik bir sistemle bütünleşmiş olan cam cephe, güneş battıktan sonra gün boyu depoladığı enerjiden faydalanıyor. Medya/bilgi teknolojisinin mimariyle gerçekleştirdiği bu sentez, yapıyı, yeni bir dijital saydamlık aracılığıyla çevresiyle iletişim kurabilir bir atmosfer haline getiriyor.

Bu bağlamda, hem iç hem de dış bölümlerle etkileşim halinde olan “akıllı yüzey”, binayı salt bir yapı olmaktan çıkarıp, çevresine duyarlı bir ortama dönüştürüyor.

Üzerinde toplam 2,292 rengin görülebileceği GreenPix, düşük çözünürlü ekranıyla geleneksel medya cephelerinden ayrılarak görsel kaliteyi arttırıyor ve sadece sanata özgü bir iletişim düzlemi oluşturuyor.

Bina cephelerinin yapılandırılmasına yeni bir soluk getiren ve sosyal etkileşim adına deneysel bir yaklaşım sergileyen bu teknoloji, sanatın bu güne kadar görülmemiş formlarına bir olanak sağlayarak yeni bir iletişim düzeyi oluşturuyor.