Merhaba, Cephekirala.com web sitemize hoş geldiniz.

Haritada İlanlar

İşletmeniz çevresel konularda bilinçli mi? Dış mekân dijital tabelaların çevre dostu olup olmadığından emin değil misiniz? Belki de bu makale bu ikilemi çözmenize yardımcı olacaktır.

Baskı tabanlı reklamcılıktan dijital reklamcılığa geçiş yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Zaten çevrimiçi alanda herkes dijitale geçiş yaptı ama sorun ana caddeleri veya alışveriş merkezlerini ziyaret etmekten hoşlanan müşterilere ulaşmakta.

 

Onlara ulaşmak için bildiğimiz tek yol, çok fazla miktarda kâğıt kullanan ve günümüzün bu çevre dostu zamanlarında işletmenize olumsuz bakış açısı oluşturacak büyük oranda kâğıt atığı oluşturan poster veya reklam panoları kullanmaktır. Belki de bir çözüm olarak dış mekân dijital tabelaları düşündünüz ve şöyle bir “itiraz listesi” oluşturdunuz:

• Dijital tabelaların maliyeti çok yüksek;
• Bakımı için çok çaba gerekiyor; ve
• Benim işletmem dijital işler için küçük 

Dijital tabelalar hakkında yanlış soruyu soruyorsunuz

Şimdi sizi dijital tabela ile ilgili başka bir konu düşündürüyor. Belki itiraz listesinin muhtemelen en altında yer alıyor ama yine de var. Dijital tabelaların çevresel kimliğini sorguluyoruz: dijital tabelalar çevre dostu mu?

Bu yanlış bir sorudur. Baskı tabanlı reklamlara göre, dış mekân dijital tabela çok daha çevrecidir.

Sormak için daha iyi olan soru şudur: dijital tabelalar, benim basılı reklam yöntemlerimde sunduğum çevreci yöntemlere kıyasla daha gelişmiş bir sistem sunabilecek mi?

Cevap “evet” olmalıdır. Karbon ayak izinizi azaltan her şey (buna dijital tabela da dâhil) her zaman büyük bir kazanımdır.

Dijital tabela, baskılı reklama karşı: çevre dostu savaş

Birkaç haftadır beklediğiniz yeni bir tanıtım kampanyası için 1.000 adet poster bastırdığınızı düşünün. Kutuları zemine yerleştirdiniz ve ilkini açtınız - felaket - hemen göze batan bir hata ile karşılaştınız. Tabii posterler çöpe gider ve başka bir baskı işlemini istemek zorunda kalırsınız. Bu ciddi bir kâğıt kaybıdır. Dijital tabela içeriğindeki hatalarda böyle bir dram yaşanmaz. İçerik hızla ve çevreye daha fazla zarar vermeden düzenlenebilir. Soru: Kampanya tamamlandıktan sonra posterler ile ne yaparsınız? Onları geri dönüştürüyor musunuz? Bunu yapıyorsanız övgüyü hak ediyorsunuz. Ancak, muhtemelen genel atıklarla birlikte bu posterlerde atılıyor ve şimdi bir çöp sahasını işgal ediyorlar.

Dünya çapında 100 adet satış noktası ile hızlı bir servis restoranını düşünün. Her satış noktası hala menülerini görüntülemek için posterler kullanıyor. Genel merkezden bir duyuru geliyor ve “Menülere yeni öğeler ekliyoruz ve posterlerin değişmesi gerekiyor” deniyor. Bu çok miktarda kâğıdın imha edilmesi ve bunların yerine çok miktarda yenisinin kullanılması anlamına gelir.

En sevdiğiniz hızlı servis restoranını düşünün. Bu senaryoda onları hayal edin ve ne sıklıkta menü değiştirdiklerini düşünün. Her hafta, her ay veya her bir promosyon zamanı olabilir.

Sıklığı ne olursa olsun bu menülerin haftalık veya aylık bazda değişimi menü posterlerinin değiştirilerek bir yıl içinde kullanılan kâğıdın ne kadar büyük bir miktarda olduğu öngörülebilmektedir. Yalnızca bu örneğe bile dayanarak, dijital tabela uygulamalarının kâğıt israfını ortadan kaldırarak, çevre dostu bir üstünlük kazandığı görülebilmektedir.

 

Ama kâğıt geri dönüştürülebilir ve bu çevre için iyi bir şey

Evet, kâğıt geri dönüştürülebilir. Ancak, yine de geri dönüşümün çevresel bir etkisi bulunmaktadır. Sorumlu bir birey olarak posterlerinizi haftalık veya aylık bazda imha ediyorsunuz. Bu harika. Ancak şimdi bu atığın geri dönüşüm tesisi yolundaki yolculuğunu düşünün. Hiç şüphesiz geri dönüşüm merkezine kadar tüm yol boyunca dışarı gaz salan ve mazot yakan bir kamyon tarafından götürülecekler. Haftalık veya aylık bazda bu tür atıkları geri dönüşüme gönderiyorsanız, bunun çevresel etkileri bir dijital tabela şebekesinin bulunduğunuz yere sadece bir kez taşınmasının çevresel etkilerinden daha fazladır. Ayrıca, geri dönüşümü uygulamak ve başka bir şey haline işlemek için gereken makineler de çok fazla enerji kullanmaktadır. Biz dijital tabelaların yüzde 100 çevre dostu olduğunu söylemiyoruz.

Hiçbir şey yüzde 100 çevre dostu değildir. Bunun dijital tabelalar için geçerli olduğunu iddia etmek saçma olurdu. Ancak baskı tabanlı reklam yöntemleri üzerinde belirgin bir iyileşme var. Evet, LCD ekranların çalışması için önemli bir miktarda enerji gereksinimi vardır. Ancak teknolojik gelişmeler, LCD ekranları daha verimli hale getirmeye devam ediyor. Aslında LED ekranlar, LCD ekranlar için çevre dostu bir alternatif sunuyor. Daha az elektrik kullanımı ve daha uzun bir ömür ile çöp sahalarından uzun süre uzakta kalabilme eğilimindeler. Oysa LCD ekranların süresi, dijital tabela muhafazası getirilerek daha uzun ömürlü hale getirilebilir. Muhafazalar fanlar ve diğer soğutucuları kullanarak ekranları serin tutar ve arızaların önlenmesini sağlayarak ileride onların uzun süre atık haline gelmesini engeller. Yine, bu durum çevresel etkiyi uzun vadede azaltır.

Gelecekte, dijital tabela en iyi dostunuz olacak

Basılı posterlerin sonsuz kâğıt toplarını yayma ile karşılaştırıldığında dijital tabelalar, şirketinizin çevre üzerindeki etkisini azaltma açısından ileriye doğru büyük bir adımdır. İşletmelerin ciddi çevresel yönergelere uymadığı ve aşırı kâğıt kullandığı için cezalandırıldığı zamanlar yaklaşıyor. İnsanların çevre üzerindeki etkisi son yıllarda dünya liderleri arasında büyük bir sorun haline gelmiştir. Bunların birer “vaaz” olduğunu düşünseniz de işinizi çevresel kurallar ile uyumlu hale getirme gücüne sahipler.

Baskı tabanlı reklam çalışmalarınızı dijitale yükseltmek için bir teşvike ihtiyaç duyduysanız işinize eklemek için bu çevresel yönergelere uyum sağlayacak gelecekteki talepleri göz önünde bulundurun. Dijital tabelalar sizin çevre dostu müttefikiniz olacak ve bu yatırım dünya hükümetlerinin çevresel kaygılara yönelik operasyonlarıyla gelecekte işletmeleri vuracak ceza ve yaptırımlardan daha az maliyetli olacaktır.

Kaynak: SignGraphic / https://www.signgraphic.com.tr/-1-254540-dijital-tabelalar-cevre-dostu-mu.html